reklama

Pevná vôľa všetko zdolá?

Uvažovali ste, čo s novoročným predsavzatím? Máme dve možnosti. Môžeme ho nechať vyprchať ako bublinky zo sviatočného prípitku, alebo ho po doznení sviatkov začneme naozaj plniť. Aj Vy ste sa rozhodli, že tento rok to bude inak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Zdá sa, že len včera sme si vymieňali novoročné vinše a zrazu sa január prehupol do druhej polovice. Možno ste očarení sviatočným momentom vyslovili záväzok, že prestanete fajčiť, schudnete, začnete sa viac hýbať, či zdravšie žiť. Štúdie tvrdia, že viac ako 80% novoročných predsavzatí je neúspešných. Aký plán máte s predsavzatím tento rok Vy? Je jednoduché zmieriť sa s konštatovaním: „Veď aj tak nemám pevnú vôľu.“ Ale začiatok nového roka je príležitosť začať nanovo a lepšie.

Mentálny sval

Obrázok blogu

Zvyky v stravovaní sú pomyselnou „železnou košeľou“ a nemožno sa čudovať, že zmeniť ich je ťažké. Vytvárali sa od detstva a občas riadia naše správanie ako autopilot. Navyše sú spojené so spomienkami, rodinnými tradíciami a receptami. Ak ste sa rozhodli, že tento rok to bude iné, že tentokrát predsavzatie skutočne splníte, máte k dispozícii viacero vlastných pomocníkov. Pevná vôľa sa pri zdravej životospráve spomína veľmi často. Obdivujeme ľudí, ktorí dosiahli športové úspechy, alebo schudli o nadpočetné kilogramy. Sami seba zvykneme hodnotiť: „Mám – nemám pevnú vôľu.“ Obvykle sa stretávame s predstavou, že pevná vôľa je akýsi „mentálny sval“, ktorý predurčuje náš úspech alebo neúspech.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vôľové vlastnosti

Podľa psychológie každý z nás disponuje vôľovými vlastnosťami. Ten, kto sa usiluje o zmenu návykov, môže zmobilizovať viacero momentov, prvkov, či vlastností pevnej vôle. Mnohé z nich denne využívame v práci aj v starostlivosti o svoju rodinu a blízkych. Prečo by sme ich tento raz nevyužili v starostlivosti o seba?

Na začiatku aj v priebehu želanej zmeny návykov pomáha motivácia, ktorá je hnacím motorom. Pri všetkom, čo je nové a nepoznané, potrebujeme schopnosť učiť sa, rozhodovať sa, plánovať a organizovať. Spomeňme si, koľkokrát tieto schopnosti použijeme v priebehu dňa. Kvôli rodine a deťom sme zvyknutí sa uskromniť, odoprieť si. Pri riešení projektov a pracovných úloh využívame vlastnú pozornosť, vytrvalosť, disciplínu, či sebaovládanie. Myslíte si, že ovládanie chuti na sladké vyžaduje niečo iné, ako rozhodovanie a disciplínu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý z nás je unikátnou kombináciou silných a slabších stránok, silných a slabších prvkov vôľových vlastností. Čo nám chýba k tomu, aby sme ich využili v prospech vlastného zdravia? Možno dať samých seba a svoje zdravie na prvé miesto, stať sa fanúšikom zdravia, najmä vlastného. Potom dokážeme zmeniť aj nášho „autopilota nesprávnych návykov“ na niečo zdravšie a lepšie. Zoberme si príklad z toho, čo robí správny fanúšik:

1. sleduje predmet svojho záujmu,
2. venuje mu čas a pozornosť,
3. hľadá informácie,
4. fandí - svojmu zdraviu !!!

Že je to ťažké? Nevadí, hlavne začnime, neodložme predsavzatie do pomyselného archívu vlastných neúspechov. „Aj cesta dlhá tisíc míľ začína prvým krokom(čínske príslovie).

Eva Dobiášová

Eva Dobiášová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Staňme sa fanúšikom vlastného zdravia!Fanúšika zdravia je aj na Facebooku (klik) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu